Słownik akwarystyczny

Akwarium holenderskie
Akwarium nastawione głównie na uprawę roślin akwariowych. W akwarium takim znajduje się bardzo duża ilość roślin często przy małej obsadzie zwierzęcej. Często są to akwaria HT.

CO2
CO2 - dwutlenek węgla, podstawowe źródło węgla dla roślin. W akwariach HT często stosowany w celu osiągnięcia lepszego wzrostu roślin. Do dostarczania dwutlenku węgla do akwarium wykorzystuje się specjalne instalacje CO2. Dwutlenek węgla powstaje też w akwarium w wyniku działania bakterii (rozkładu materii organicznej) oraz oddychania ryb. Przy wysokim poziomie oświetlenia (powyżej 0,5W/litr) dodawanie CO2 jest pożądane. W przeciwnym razie wzrost roślin jest limitowany co może prowadzić do pojawienia się glonów.

EI
Estimated Index - metoda nawożenia akwarium zakładająca nielimitowany wzrost roślin, co utrudnia wzrost glonom i zapewnia stabilne warunki w akwarium. Opracowana przez Thomasa Barra na podstawie badań nad nielimitowanym wzrostem roślin wodnych. Szczególnie chętnie stosowana w akwariach holenderskich.

FMC
Lek dezynfekujący do akwarium. Stosuje się do zwalczania kulorzęska ( również innych jednokomórkowych pasożytów i pasożytniczych grzybów ). W skład FMC wchodzi formalina (formaldehyd mrówkowy), błękit metylenowy i zieleń malachitowa.

Filtr RO
Filtr RO, czyli filtr odwróconej osmozy (Reverse Osmosis) służy do przygotowywania bardzo czystej wody. Woda taka nie zawiera praktycznie żadnych domieszek (albo bardzo mało). Zastosowanie wody z filtra RO w akwarium wymaga dodawania uzdatniaczy, które wprowadzają potrzebne minerały. Niektórzy akwaryści mieszają wodę RO z kranówką w celu uzyskania pożądanej twardości.

HT
HT (High Tech) - określenie akwarium w którym wykorzystywana jest duża ilość techniki. Wiąże się to też z wykorzystaniem nawożenia CO2 oraz intensywnym oświetleniem.

Helenka
Ślimak Anentome Helena zwany potocznie "Helenką".

Instalacja CO2
Specjalna instalacja składająca się ze źródła CO2 (bimbrownia, butla niskociśnieniowa CO2 lub butla wysokociśnieniowa CO2), ogranicznika ciśnienia (nie zawsze) i dyfuzora. Rozpuszcza CO2 w wodzie, często niecałkowicie (bąble gazu w akwarium) w celu zapewnienia lepszego wzrostu roślin.

K
Potas (K) - jeden z makroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. W akwarium możliwe są jego niedobory (małe ilości znajdują się w jedzeniu dla rybek). Można kupić gotowy nawóz potasowy lub uzupełniać niedobory przez dodawanie K2SO4. Silne niedobory mogą powodować rozpadanie się liści. Blaszka liściowa "rozpuszcza się".

LT
Low Tech - akwarium o małym poziomie zaawansowania technicznego, bez intensywnego oświetlenia i bez nawożenia CO2. Często z podłożem z ziemi ogrodowej w celu zapewnienia mikroelementów dla roślin.

Makroelementy
Makro (makroelementy) - zbiór związków niezbędnych do rozwoju roślin. Głównym budulcem roślin jest węgiel, którego źródłem w akwarium jest CO2. Węgiel stanowi do 40% masy roślin, więc potrzeba go naprawdę sporo.

Do makro zalicza się też azot (N), fosfor (P) oraz potas (K). Stąd makroelementy często oznaczane są skrótem NPK. W słabo oświetlonych akwariach wystarczającym źródłem azotu i fosforu mogą być odchody ryb i resztki pokarmu. Braki potasu należy uzupełniać poprzez podawanie nawozów. Przy silnym oświetleniu i podawaniu CO2 należy także podawać azot i fosfor.

Mikroelementy
Mikro (mikroelementy) - grupa pierwiastków, które są potrzebne roślinom w niewielkich ilościach. Zaliczamy do nich głównie magnez Mg i żelazo Fe. Do tej grupy zalicza się też takie pierwiastki jak mangan (Mn), miedź (Cu), cynk (Zn), bor (B) oraz molibden (Mo).

Mikroelementy należy uzupełniać, gdyż nie są dostarczane z pokarmem. Na rynku dostępne są różne nawozy mikroelementowe (żelazowe) zawierające zbilansowane mikroelementy. Nawozy te zwykle nie zawierają magnezu, który trzeba uzupełniać oddzielnie (o ile odpowiednia jego ilość nie znajduje się w wodzie dodawanej do akwarium). Nadmiar mikro może powodować problemy z glonami, szczególnie przy braku wystarczającej ilości CO2 i makroelementów.

W akwarium dobrym źródłem mikroelementów może być warstwa ziemi (doniczkowej lub ogrodowej). Dzięki temu, że ziemia jest przykryta żwirem, składniki pokarmowe nie przenikają do wody i nie stają się pożywką dla glonów.

NO3
NO3 - związek azotu (jon azotanowy) będący końcowym wynikiem cyklu azotowego w akwarium. Stanowi podstawowy nawóz w akwarium. W typowych akwariach kumuluje się i powinien być usuwany przez cotygodniowe podmiany wody. Zawartość NO3 można mierzyć za pomocą testów akwarystycznych. Źródłem azotu w akwarium jest pokarm dla ryb i obumarłe szczątki roślinne i zwierzęce.

PO4
PO4 - jon fosforanowy. Jeden z podstawowych nawozów w akwarium. W naturalnych wodach jego stężenie jest bliskie zera. W akwarium stężenia PO4 sięgają czasem nawet 3ppm i więcej, ale większość akwarystów zaleca nie przekraczanie 0,5ppm. Popularna jest opinia, że wysoki poziom fosforanów powoduje glony. Ja w swoim akwarium utrzymywałem 6ppm przez dłuższy czas nie powodując wysypu glonów (przy oświetleniu 0,7W/litr i dozowaniu CO2). Głównym źródłem fosforanów w akwarium jest pokarm dla ryb.

Ppm
Skrót (ppm) oznacza "Parts Per Milion" (części na milion). Używany do określania stężeń roztworów. Wartości "ppm" mogą się odnosić do wagi lub objętości. W praktyce akwarystycznej można przyjąć, że 1ppm równa się jeden miligram na litr roztworu (w takim znaczeniu najczęściej jest używany, np. NO3 20ppm/tydzień oznacza dawkowanie azotanów w ilości 20mg na litr objętości zbiornika na tydzień).

Popularne posty